Portugalsko

Hra za Portugalsko sa v kampani v mnohých ohľadoch podoba hre za Španielsko. Takmer identická počiatočná poloha, znepriatelené krajiny, podobné jednotky na začiatku kampane a ďalšie faktory sú spoločné pre obe kampane. Aj napriek tomu však nájdeme niekoľko rozdielov. V prvom rade má Portugalsko oproti Španielsku mierne schopnejšie námorníctvo, čo sa prejaví najmä pri bojoch o „zámorské“ územia ako Afrika či neskôr Amerika. Túto výhodu však ešte zreteľnejšie vyrovnáva slabšia armáda na portugalskej strane. Aj keď na začiatku hry majú Portugalci i Španieli takmer zhodné možnosti, čo sa armády týka, s pribúdajúcimi ťahmi budú mať Španieli navrch najmä z pohľadu ťažkej pechoty a jazdeckých jednotiek.

Units/Jednotky:

Aventuros

Útok: 14+4
Obrana: 10 (5+5+0)
Morálka: 11
Zbraň: kopija, meč
Cena výcviku: 610 fl.
Zvláštne schopnosti: hradba kopijí

Túto jednotku spája najmä túžba objavovať svet. Vyzbrojení sú dlhými kopijami, čo im predurčuje boj proti jazdeckým jednotkám a chráni ich kvalitná plátová zbroj. Kvôli obojručnej zbrani však nemôžu nosiť štít.

Peší portugalskí rytieri

Útok: 21+6
Obrana: 13 (8+5+0)
Morálka: 11
Zbraň: halapartňa
Cena výcviku: 530 fl.
Zvláštne schopnosti: žiadne

Vyzbrojení ťažkými halapartňami, chránení najlepšou dostupnou zbrojou a vybavení skúsenosťami z bitiek o reconquistu, títo muži patria k elite portugalskej pechoty. Priaznivá je tiež pomerne nízka výcviková cena.

Lusitánski vrhači oštepov

Útok: 8/8+2
Obrana: 7 (0+4+3)
Morálka: 5
Zbraň: oštepy, jednoručný meč
Cena výcviku: 330 fl.
Zvláštne schopnosti: žiadne

Boj s oštepom je na západe Pyrenejského polostrova tradíciou od dôb osídlenia lusitánskymi kmeňmi. Títo vojaci sú skvelí vo svojom štýle boja, kvôli absencii zbroje sú však slabým protivníkom v boji nablízko.

Portugalskí arkebuzníci

Útok: 11/16+3
Obrana: 13 (5+8+0)
Morálka: 9
Zbraň: arkebuza, meč
Cena výcviku: 760 fl.
Zvláštne schopnosti: žiadne

Aj keď je arkebuza stále iba primitívnou zbraňou využívajúcou pušný prach, vo svojom období ide o jednu z najúčinnejších rušných zbraní. Arkebuzníci sú tiež vycvičení v boji nablízko, avšak vzhľadom k cene za výcvik by sa táto schopnosť mala využiť iba v najnutnejších prípadoch.

Portugalskí rytieri

Útok: 10+8
Obrana: 16 (8+4+4)
Morálka: 9
Zbraň: kopija, meč
Cena výcviku: 700 fl.
Zvláštne schopnosti: klinová formácia

Vyzbrojení kopijami, chránení najlepšou dostupnou zbrojou a vybavení skúsenosťami z bitiek o reconquistu, títo muži patria k elite portugalského jazdectva. Priaznivá je tiež pomerne nízka výcviková cena.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>